Wybór lokaty bankowej

Wybór lokaty bankowej

Większość osób przy wyborze lokaty kieruje się wysokością oprocentowania. Nie trzeba bowiem być ekspertem z dziedziny bankowości i finansów, by wiedzieć, że im wyższy jest jego poziom, tym większe zarobki można uzyskać. Należy jednak pamiętać, że oprocentowanie lokat, które widzimy w ich reklamach, jest oprocentowaniem nominalnym. Oznacza to, że inwestorzy zarobią mniej.

Wybór najlepszej lokaty bankowej

Najlepsze lokaty dostępne obecnie na rynku mają oprocentowanie na poziomie 4 procent w skali roku. Dotyczy to jednak produktów krótkoterminowych lub promocyjnych. Jeśli interesuje nas więc dłuższe oszczędzanie, nie uda nam się tyle zarobić. Oprocentowanie lokat na okres powyżej 6 miesięcy waha się bowiem w okolicy 2,5-3 procent w skali roku.

Podane wartości są jednak oprocentowaniem nominalnym. Oznacza to, że od zysków tych należy jeszcze odliczyć podatek od zysków kapitałowych. Obecnie nie istnieją już bowiem lokaty wolne od podatku Belki. Jego wysokość wynosi 19 procent i jest on odliczany od zarobionych odsetek. Przykładowo, jeśli założymy lokatę z oprocentowaniem nominalnym w wysokości 5 procent w skali roku i wpłacimy 10 tysięcy złotych na 12 miesięcy, odsetki wyniosą 500 złotych. Jeżeli odliczymy od tej kwoty podatek od zysków kapitałowych, okaże się jednak, że nasz zysk wynosi jedynie 405 złotych. Oznacza to, że realne oprocentowanie wyniosło niewiele ponad 4 procent w skali roku.

Trzeba również pamiętać, że na zyski ma wpływ nie tylko realne oprocentowanie lokat, ale także poziom inflacji. Jeżeli realny zysk z lokaty wynosi 4 procent w skali roku, a inflacja sięga 4,5 procenta, okazuje się, że w rzeczywistości straciliśmy pieniądze. Ważne jest więc dokładne wyliczenie czy dana inwestycja naprawdę przyniesie nam zarobek. Stan gospodarki nie sprzyja bowiem inwestowaniu w lokaty bankowe. Do niedawna zyski z nich były „zjadane” przez inflację, a dziś oprocentowanie lokat jest tak niskie, że ciężko mówić o jakiejkolwiek rentowności z inwestycji w lokaty.